Leasing

Leasing auta zagranicznego – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Leasing-auta-zagranicznego---wszystko,-co-musisz-o-nim-wiedzieć

Samochody sprowadzane z zagranicy wciąż cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Największe zainteresowanie kierowców wzbudzają auta z krajów Unii Europejskiej. Pojazdy te można nabyć w szybki sposób za pomocą kredytu, ale nie tylko. Jak wziąć samochód z zagranicy w leasing?

Samochód zagraniczny można wyleasingować na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest wyszukanie na rynku pojazdu sprowadzonego już zza granicy i na miejscu załatwienie formalności związanych z leasingiem. Drugą metodą jest znalezienie ciekawego auta na rynku zagranicznym i sprowadzenie go na własną rękę. W tym przypadku musimy liczyć się z większą ilością formalności.

Jak sprowadzić samochód?

Sprowadzając auto zza granicy, powinniśmy zapoznać się ze specyfiką czynności importowych oraz regulującymi je  przepisami. Niezbędny w tym wypadku jest także kapitał początkowy. Możemy również przez Internet znaleźć interesujące nas auto, a sprowadzenie go powierzyć firmie transportowej, która także załatwi za nas wszelkie formalności.

Oczywiście tak zorganizowana transakcja wiąże się z dodatkowymi kosztami – wynagrodzeniem dla firmy transportowej. Plusem takiej organizacji kupna samochodu jest to, że firma sprowadzająca może wystąpić również jako dostawca samochodu do leasingu. Dzięki temu nasz leasingodawca nie potraktuje transakcji jako leasing zwrotny.

Ważny jest rodzaj faktury

Bardzo ważną sprawą przy leasingu auta z zagranicy jest posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które umożliwią podpisanie umowy z leasingodawcą, a także zarejestrowanie pojazdu w Polsce. Po pierwsze, jeśli chcemy skorzystać z leasingu operacyjnego, sprzedawca powinien wystawiać tzw. pełną fakturę VAT. Pamiętajmy, iż  faktura VAT-Marża lub  faktura VAT – Procedura Marży Towary Używane uniemożliwia skorzystanie z leasingu operacyjnego. W takiej sytuacji pozostaje nam tylko leasing finansowy lub kredyt. Dodatkowo samochód zgłoszony do leasingu powinien być już zarejestrowany w kraju lub przygotowany do pierwszej rejestracji. W związku z tym potrzebujemy kompletu dokumentów i tłumaczeń niezbędnych do rejestracji sprowadzonego auta.

Formalności w firmie leasingowej

Gdy już mamy auto, pozostają nam do załatwienia formalności leasingowe, czyli złożenie wniosku leasingowego ze wskazaniem konkretnego pojazdu i dostawcy, podpisanie umowy i wpłacenie opłaty wstępnej. Następnie firma leasingowa dokonuje czynności związanych z rejestracją i ubezpieczeniem samochodu, a po opłaceniu dostawcy stajemy się użytkownikiem wyleasingowanego auta.