Dzierżawa sprzętu w postaci leasingu

4 marca 2014

Dobra materialne są nam potrzebne w zasadzie codziennie. Dzisiaj ciężko byłoby nam poruszać się bez samochodu lub nie posiadać własnego kąta. A że czasy są ciężkie i rzadko kto mógłby pozwolić sobie na finansowanie wszystkiego z własnej kieszeni to banki i instytucje finansowe otwierają nam drogę do finansowania za pośrednictwem kredytów.

Wyjątkowym przykładem finansowania jest leasing. Poniżej kilka słów:

Leasing jest produktem finansowym, który cechuje się ogromną elastycznością. Wie o tym każdy, kto miał okazje skorzystać z tego rodzaju pomocy. Leasing dzieli się na dwa zasadnicze warianty, które są skrajnie różne. To oficjalna wersja, bowiem na nasz rynek powoli wchodzi również inna, nadzwyczaj oryginalna wersja leasingowa tzn leasing zwrotny. Jest on całkowitą odwrotnością tradycyjnego leasingu jakiego znamy z życia. Leasing dzieli się na operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny jest zdecydowanie lepiej oceniany przez konsumentów niż leasing klasyczny. Dzieje się tak z proste przyczyny. Okazuje się mianowicie , że leasing operacyjny daje nam zdecydowanie większe profity pod względem podatkowym. Dzięki niemu w koszty uzyskania przychodów możemy wliczyć raty jakie normalnie musielibyśmy uiszczać z własnej kieszeni. Ma on jednak pewną wadę – okazuje się , że po zakończonej umowie właścicielem wynajmowanego przedmiotu jest w dalszym ciągu bank czy instytucja leasingowa. Oczywiście jeżeli mamy na to ochotę to możemy wykupić dany przedmiot po „promocyjnej” cenie. Z kolei leasing finansowy ( inaczej kapitałowy) jest leasingiem , który przypomina trochę kredyt.

Ów leasing jest droższy jednak po tym jak umowa zostanie spełniona to klient staje się pełnoprawnym właścicielem. Mimo ogromnej popularności leasingu musimy stwierdzić, że dzisiaj jest on zdecydowanie droższy niż kredyt bankowy.