Leasing

Kiedy można wykupić auto leasingowane?

Kiedy-można-wykupić-auto-leasingowane?

Osoby, które zdecydują się na leasing samochodu, mogą wykupić auto po zakończeniu umowy. Jakie w takiej sytuacji obowiązują zasady i kiedy warto auto wykupić, a kiedy przestaje to być korzystne?

Kupno samochodu z pomocą umowy leasingowej to bardzo popularny sposób finansowania zakupów pojazdów. Decydują się na ten krok najczęściej firmy, ale nie unikają tego też klienci indywidualni. Po zakończeniu okresu leasingu mamy możliwość zakupu leasingowanego auta. Możemy wtedy zdecydować, czy dokonać wykupu na firmę, czy może prywatnie. Auto leasingowane można wykupić w momencie, kiedy umowa leasingowa dobiegnie końca. Nie wymaga to od leasingobiorcy skomplikowanych czynności. Kwota wykupu jest znana już podczas podpisywania umowy leasingu.

Zaletą wykupienia auta z leasingu na firmę jest szansa na odliczenie podatku (aż 60 proc.) z faktury kupna pojazdu. Można również zwiększyć w ten sposób koszty uzyskania przychodów – bezpośrednio lub przy pomocy jednorazowego odpisu amortyzacyjnego. Wydaje się, że drugie rozwiązanie jest atrakcyjniejsze, gdyż nie mamy wtedy obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu. Dodatkową zaletą wykupu auta na firmę jest zwolnienie sprzedaży auta od podatku VAT. Taki wykup to jednak nie tylko same zalety. Za problem może być postrzegane to, że trzeba będzie skorygować części odliczanego VAT-u jeśli sprzedaż nastąpi w ciągu 1 roku od dnia wykupu. W przeciwnym wypadku pojawi się również przychód, który będzie opodatkowany podatkiem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jeśli wykupimy samochód dla celów prywatnych, możemy liczyć na jeden duży plus. Otóż – możemy wóczas sprzedać nawet po pół roku od wykupu, nie obawiając się powstania przychodu i pojawienia się kwoty, która będzie musiała zostać opodatkowana. Wadą wykupu prywatnego na pewno jest brak możliwości odliczenia podatku VAT z faktury wykupu. Nie można zaliczyć tego wydatku również do kosztów uzyskania przychodów. Trzeba również prowadzić ewidencję naszego pojazdu.

Obie formy wykupu mają swoje zalety i wady. To, która będzie akurat nam odpowiadać, zależy w zasadzie od tego, jakie mamy plany co do wykupionego pojazdu. Czy chcemy go użytkować, czy może myślimy o sprzedaniu go.