Leasing

Visa lepsza od MasterCard? Poradnik turysty

Visa-lepsza-od-MasterCard?-Poradnik-turysty

Polacy najczęściej korzystają z kart wydawanych przez dwie organizacje – MasterCard i Visa. Która z tych kart jest lepsza dla osób dużo podróżujących po świecie? Oto nasz poradnik dla turysty.

Popularność kart płatniczych w Polsce rośnie z każdym rokiem. Wzrasta nie tylko ilość i wartość transakcji bezgotówkowych dokonywanych za pomocą tego narzędzia płatniczego, ale także ilość terminali oraz punktów obsługowych.

Według danych Narodowego Banku Polskiego Polacy są w posiadaniu ponad 36 milionów plastikowych kart płatniczych. Najczęściej wydawane są karty VISA – 59,3% kart, natomiast 39,5% wydanych kart należy do organizacji MasterCard.

Światowe organizacje płatnicze

MasterCard i Visa to dwie największe światowe organizacje zrzeszające banki i instytucje finansowe w celu normalizacji sposobów dokonywania płatności i stworzenia jednolitego dla wszystkich systemu transakcji. Obie te organizacje znane są na całym świecie i każdego roku obejmują swoim zasięgiem coraz więcej państw i instytucji.

Różnice się zacierają

Dawniej karty MasterCard najczęściej kojarzono z rynkiem europejskim, ponieważ umożliwiały one rozliczenie w euro, a nie w amerykańskich dolarach, jak Visa. Każdy, kto nie chciał tracić na kolejnych przewalutowaniach europejskiej waluty, wybierał więc kartę MasterCard. Obecnie te różnice są już niezauważalne, ponieważ obie te karty są uznawane przez większość polskich banków. Sposoby rozliczania transakcji i opłaty za korzystanie z kart płatniczych zależą tymczasem wyłącznie od banku.

Sprawdź, jaką kartą można płacić w wybranym kraju

Jeśli dużo podróżujemy, powinniśmy zastanowić się, która karta będzie dla nas korzystniejsza – Visa czy MasterCard. W niektórych zakątkach świata, zwłaszcza tych rzadziej odwiedzanych przez turystów, często honorowany jest tylko jeden, wybrany rodzaj karty płatniczej. Przed wyjazdem do takich krajów warto sprawdzić, jakiej karty można używać w tych miejscach. W przypadku, gdy mamy zamiar odwiedzać głównie kraje Starego Kontynentu, najlepiej posiadać w portfelu kartę MasterCard. W sytuacji, gdy zamierzamy korzystać z transakcji bezgotówkowych w strefie dolara, lepszą opcją będzie natomiast karta Visa.

Pamiętajmy, że są także karty MasterCard rozliczane w dolarach oraz karty Visa rozliczane w euro. W związku z tym, wyjeżdżając za granicę, warto upewnić się, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta.

Pamiętajmy także, że organizacje Visa i MasterCard posiadają lokalnie wydawane karty, które obsługiwane są wyłącznie na terenie danego kraju.