Czy nowe firmy mogą skorzystać z leasingu uproszczonego?

4 października 2016

Leasing to bardzo popularna i wygodna forma finansowania zakupu pojazdów, szczególnie nowych samochodów w przedsiębiorstwach. Czasami leasingodawcy stosują uproszczone procedury leasingowe. Sprawdźmy, czy na taką ofertę mogą liczyć również nowe firmy.

Im dłużej przedsiębiorstwo istnieje na rynku, tym większe szanse ma na atrakcyjną ofertę leasingową. Nieraz firmy udzielające leasingu stosują przy tym uproszczone procedury, chcąc zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z ich oferty. Nawet nowe firmy mają szansę na leasing w takim trybie.

Na czym polega leasing uproszczony?

Z założenia idea leasingu uproszczonego opiera się na maksymalnym ograniczeniu formalności. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi przedstawiać różnego rodzaju zaświadczeń i dokumentów potwierdzających jego zdolność kredytową. Przeważnie wystarczy przedłożyć dokumenty rejestrowe firmy i oświadczyć o zarobkach.

Okazuje się, że nie tylko przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku już długi okres mogą starać się o leasing w procedurze uproszczonej. Niektóre firmy leasingowe gotowe są finansować również młodych przedsiębiorców. Zatem dostępność takiego leasingu zależy od polityki danego leasingodawcy, jak również od przedmiotu umowy. Na lepszej pozycji stoją osoby z uprzywilejowanych grup zawodowych, jak lekarze i prawnicy. Profesjonaliści mają większe szanse na leasing przy minimum formalności.

Długość istnienia firmy na rynku, jak się okazuje, ma również wpływ na wysokość opłaty wstępnej (czynsz inicjalny). Nowe firmy muszą z reguły wpłacić 15-20 procent wartości przedmiotu leasingu, podczas gdy dłużej działające przedsiębiorstwa wydadzą maksymalnie 10 procent.

Co może być przedmiotem leasingu uproszczonego?

W przypadku nowych firm są w ramach uproszczonej procedury leasingowej nabywane są najczęściej samochody osobowe. Na auta panuje dość duży popyt na rynku wtórnym, a więc łatwiej je później sprzedać. Najczęściej są to samochody nowe, ale zdarzają się także używane (ale nie starsze niż 6-letnie).

Jeśli chodzi o samochody dostawcze, najczęściej akceptowane są pojazdy do 3,5 tony, niezbyt drogie i niezbyt stare.

Wspomniani już wcześniej przedstawiciele uprzywilejowanych zawodów mogą często liczyć na leasing urządzeń niezbędnych do ich pracy (np. urządzenia medyczne, wyposażenie biur).

Raczej trudno będzie zdobyć nowym firmom w leasingu maszyny budowlane, a jeśli już, to przeważnie przy pełnej weryfikacji klienta, a zatem bez uproszczonej procedury. Sektor budowlany jest uważany za szczególnie podatny na wahania koniunktury i dekoniunktury.

Nowe firmy wcale nie są bez szans, by starać się o leasing w uproszczonej procedurze. Należy tylko zdawać sobie sprawę, że ofert na rynku w tym wypadku jest o wiele mniej, niż tych skierowanych do podmiotów gospodarczych z dłuższym stażem.